logo ΓΑΚ ΤΑΛ Φωτογραφία της Λίμνης Ευβοίας 1907

κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | επικαιρότητα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Επικαιρότηταιστορικό Δραστηριότητες Αρχεία συλλογές Εκδόσεις Υπηρεσίες προς το κοινό

16 Οκτωβρίου 2009,  «Ημέρα Μνήμης» για τη συμπλήρωση 87 ετών από τον ερχομό των Μαρμαρινών προσφύγων στη Λίμνη Ευβοίας.

Τα Γενικά Αρχεία του Κράτους - Τοπικό Αρχείο Λίμνης, με την αδιάλειπτη δεκαετή λειτουργία τους, αποτελούν πλέον έναν ισχυρό θεματοφύλακα διατήρησης και ανάδειξης των ιστορικών και πολιτισμικών θησαυρών της Λίμνης και της ευρύτερης περιοχής της. Στα πλαίσια αυτά η προσοχή των λειτουργών του Τοπικού Αρχείου Λίμνης εδράζεται στο ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει η τοπική ιστορία στη διατήρηση της συλλογικής μνήμης, ιδιαίτερα για τη νεολαία. Πιστεύοντας ότι η δημιουργική χρήση της τεχνολογίας των πολυμέσων (βίντεο, ήχου και εικόνας), καθώς και των νέων τεχνολογιών πληροφορικής, είναι οικεία για τους νέους, άρα και πιο ελκυστική, προχώρησαν στη δημιουργία μιας σειράς μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που αφορούν την πολιτισμική κληρονομιά, όσο και την παλαιότερη και σύγχρονη ιστορία του τόπου.

Ένα τέτοιο ντοκιμαντέρ, το τρίτο κατά σειρά, προβλήθηκε στις 16 Οκτωβρίου 2009, στην «Ημέρα Μνήμης» για τη συμπλήρωση 87 ετών από τον ερχομό των Μαρμαρινών προσφύγων στη Λίμνη Ευβοίας. Έφερε τον τίτλο: «Από την Προποντίδα στην Εύβοια. Ο ξεριζωμός των Μαρμαρινών και η εγκατάστασή τους στη Λίμνη Ευβοίας». Την εκδήλωση παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι μαθητές του Λυκείου Λίμνης αλλά και απόγονοι των Μαρμαρινών.  Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στις 3 Νοεμβρίου 2009 έγινε προβολή του ντοκιμαντέρ και στους μαθητές του Γυμνασίου Λίμνης.

Αναφορικά τώρα με την παραγωγή του ντοκιμαντέρ αυτή έγινε εξ ολοκλήρου από το προσωπικό των Γενικών Αρχείων του Κράτους - Τοπικό Αρχείο Λίμνης.

Κείμενα - Ιστορική Επιμέλεια:

Δρ. Βασίλειος Ν. Δούκουρης, Προϊστάμενος των Γ.Α.Κ. - Τ.Α.Λ.

Τεχνική Επιμέλεια - Επεξεργασία Πολυμέσων (Εικόνα - Ήχος - Μοντάζ)- Εκφώνηση Κειμένων:

Βασίλειος Κ. Σουλικιάς, Επιστήμων της Πληροφόρησης Γ.Α.Κ. - Τ.Α.Λ.

Τόσο το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ, αυτά που προηγήθηκαν, αλλά και αυτά που θα ακολουθήσουν, θα αναρτηθούν σε ψηφιακή βιντεοθήκη στην ιστοσελίδα των Γενικών Αρχείων του Κράτους - Τοπικό Αρχείο Λίμνης. (http://gak-limn.eyv.sch.gr).