Logo ΓΑΚ ΤΑΛ Φωτογραφία της Λίμνης Ευβοίας 1907

κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | επικαιρότητα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Δραστηριότητεςιστορικό Δραστηριότητες Αρχεία συλλογές Εκδόσεις Υπηρεσίες προς το κοινό

Δραστηριότητες

Η υπηρεσία των Γ.Α.Κ - Τοπικό Αρχείο Λίμνης  δραστηριοποιείται σε τομείς αρμοδιοτήτων της ερευνητικούς και πολιτιστικούς. Ειδικότερα:

• Επισημαίνει, καταγράφει, ταξινομεί και καταλογογραφεί αρχεία δημόσια και ιδιωτικά. Δημοσιεύει τους καταλόγους σε ειδικές αρχειακές εκδόσεις ή σε ηλεκτρονική μορφή.
  • Εξυπηρετεί τους πολίτες, δικηγόρους, συμβολαιογράφους, υπηρεσίες, που αναζητούν συμβόλαια, ληξιαρχικές πράξεις και άλλα δημόσια έγγραφα από το 1836 - 1930.
  • Προσπαθεί να συντηρήσει και να διασώσει σπάνια και πολύτιμα για την ιστορία του τόπου τεκμήρια.
  • Διαμορφώνει συνθήκες κατάλληλες για ν' αναπτυχθεί η ιστορική έρευνα για το Δήμο Ελυμνίων και την ευρύτερη γεωγραφική περιοχή της βόρειας Εύβοιας, με βάση το αρχειακό και άλλο υλικό.
  • Εξυπηρετεί τους ερευνητές, επιστήμονες, ιστορικούς, και όχι μόνο, με το να τους διαθέτει το πρωτογενές υλικό των αρχειακών ενοτήτων της και τους καταλόγους αρχείων που έχουν συνταχθεί, ενισχύοντας με κάθε δυνατό τρόπο έρευνες και μελέτες της τοπικής ιστορίας.
  • Φέρνει σε επαφή τους μαθητές με τις πηγές της τοπικής ιστορίας, αξιοποιώντας το αρχειακό υλικό και οργανώνοντας μαθήματα τοπικής ιστορίας.
  • Παρέχει πληροφορίες και διαμορφώνει συνθήκες συμμετοχής των ερευνητών της ευρύτερη γεωγραφική περιοχή της βόρειας Εύβοιας σε διοργανώσεις ιστορικού ενδιαφέροντος (δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο, διαλέξεις, ραδιοφωνικές εκπομπές, συνέδρια, ημερίδες, εκθέσεις αρχειακού υλικού).
  • Τα Γ.Α.Κ - Τοπικό Αρχείο Λίμνης στην προσπάθειά τους να συμβάλουν στην έρευνα και στην πνευματική ζωή της τοπικής κοινωνίας, πέραν της αρχειονομικής τους δραστηριότητας, οργανώνουν συνέδρια τοπικής ιστορίας, σε συνεργασία με άλλους φορείς της Ευβοϊκής κοινωνίας. Επίσης οργανώνουν εκθέσεις αρχειακού υλικού και επιδιώκουν τη συνεργασία με τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για την προσέγγιση και γνώση θεμάτων της τοπικής ιστορίας. Επίσης, συχνά φιλοξενούν, το καλοκαίρι ιδίως, εκδηλώσεις άλλων φορέων. Συχνά οι υπάλληλοί του δημοσιεύουν εργασίες ιστορικού περιεχομένου σε έντυπα (εφημερίδες, περιοδικά) και συμμετέχουν σε ραδιοφωνικές, με στόχο την ενημέρωση και εξοικείωση του κοινού της Εύβοιας σε θέματα ιστορίας κυρίως.
Η συνεχής παρουσία της υπηρεσίας στην τοπική κοινωνία ενέπνευσε την εμπιστοσύνη πολλών ιδιωτών, οι οποίοι διαθέτουν πλούσιο αρχείο, με αποτέλεσμα μερικοί από αυτούς να το δωρίσουν στα Γ.Α.Κ