logo ΓΑΚ ΤΑΛ Φωτογραφία της Λίμνης Ευβοίας 1907

κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | επικαιρότητα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Ιστορικόιστορικό Δραστηριότητες Αρχεία συλλογές Εκδόσεις Υπηρεσίες προς το κοινό

Βιογραφικά Προσωπικού

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΝ. ΜΠΕΝΕΤΗΣ (1913 1985)

Γεννήθηκε στη Λίμνη Ευβοίας τον Αύγουστο του 1913. Πρώτος γιος, από τους έξι, του Καπετάν Κωνσταντή και της Ανθούσας Μπενετή. Εγγονός του Παναγιώτη Κ. Μπενετή, πλοιοκτήτη και καπετάνιου της σκούνας «Αντζουλέτας».

Ολοκλήρωσε τη βασική εκπαίδευση στη Λίμνη (Δημ. Σχολείο και Σχολαρχείο) και στη συνέχεια εισήχθη στη Σχολή εμποροπλοιάρχων της Ύδρας, από την οποία αποφοίτησε τρία χρόνια μετά, ως δόκιμος αξιωματικός καταστρώματος του Ε. Ν.

Το 1941 παντρεύτηκε την Ευαγγελία Αλιβεριώτη και απέκτησε δύο παιδιά, την Ανθούλα και τον Κώστα.

Έχοντας ναυτικό φυλλάδιο από την ηλικία των 12 ετών, συνταξιοδοτήθηκε το 1968, σε ηλικία 55 ετών, με πραγματική υπηρεσία θαλάσσης 29 έτη και 8 μήνες. Μετά τη συνταξιοδότησή του πρωτοστάτησε στους αγώνες των ναυτικών για την αναβάθμιση των πενιχρών, τότε, συντάξεων του Ν.Α.Τ.

Ως επικεφαλής της αντιπολίτευσης, στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λίμνης, κατά την τετραετία 1975-1978, ασχολήθηκε με τα κοινά. Στα 1977 αναλαμβάνει, ως πρώτος άμισθος Διευθυντής, τη διεύθυνση του Μόνιμου Τοπικού Ιστορικού Αρχείου Λίμνης, στο οποίο και εργάζεται με υπευθυνότητα και επαγγελματισμό, μέχρι και το θάνατό του, στις 14 Φεβρουαρίου 1985.

Άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα ο Καπετάν Παναγιώτης, ασχολήθηκε με τη φωτογραφία και τη λογοτεχνία. Ως εν ενεργεία ναυτικός, αλλά και ως συνταξιούχος, έγραψε αρκετά διηγήματα -μερικά από αυτά δημοσιεύθηκαν στα περιοδικά: «ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ» και ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ»-, μετέφρασε από τα αγγλικά στα ελληνικά το: «Ημερολόγιο του Χριστόφορου Κολόμβου» και τα «Ταξίδια στη Θάλασσα» και συνέγραψε τρεις μελέτες, σχετικές με τη ναυσιπλοΐα: «Οι κινήσεις των παγόβουνων στον Β. Ατλαντικό», «Συγκρούσεις πλοίων μεταξύ τους στις Θάλασσες. Τα αίτια», και «Απλοί ναυτικοί υπολογισμοί. (Λίμνη 1942. Τυπογραφείο Χρήστου Δ. Μώρου)».