Logo ΓΑΚ ΤΑΛ Φωτογραφία της Λίμνης Ευβοίας 1907

κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | επικαιρότητα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Ιστορικόιστορικό Δραστηριότητες Αρχεία συλλογές Εκδόσεις Υπηρεσίες προς το κοινό

Βιογραφικά Προσωπικού

Βιογραφικό σημείωμα Παρασκευά Κυπραίου

Ο Παρασκευάς Κυπραίος γεννήθηκε στη Λίμνη Ευβοίας το 1923. Είναι παντρεμένος με τη Ζωή Σταφυλάκη και έχει μία κόρη. Ολοκλήρωσε τη βασική εκπαίδευση στη γενέτειρά του, και στη συνέχεια φοίτησε στη σχολή Εμπορικού Ναυτικού «Ο Αρχιμήδης» και στη Σιβιτανίδειο. Υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία ως έφεδρος Ανθυπολοχαγός Τεχνικού Σώματος και στη συνέχεια προσλήφθηκε στην Ηλεκτρική Εταιρεία Αθηνών - Πειραιώς, ως μηχανοδηγός ατμοστροβίλων παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος και παρέμεινε και εργάστηκε εκεί έως και το 1968. Τότε, θα διωχθεί από το δικτατορικό καθεστώς και θα επαναπροσληφθεί το 1970, ως Επιθεωρητής τεχνικού μηχανολογικού εξοπλισμού της ΔΕΗ. Τον Οκτώβριο του 1979 συνταξιοδοτείται και επιστρέφει στη Λίμνη.

Στις 8-1-1986 (ΥΠΕΠΘ/ΙΣΤ΄Φ.49 ΙΙΙΠ.Σ.), αναλαμβάνει τη διεύθυνσή του Μόνιμου Τοπικού Ιστορικού Αρχείου Λίμνης, προχωρεί στην εκ νέου αρχειοθέτησή του και συντάσσει νέο Ευρετήριο, σε συνεργασία με την κεντρική Υπηρεσία των Γ.Α.Κ. Για την συνεισφορά του αυτή θα δεχθεί την εγγραφή ευαρέσκεια του Υπουργείου Παιδείας.

Στις εκλογές του 1989 ως επικεφαλής του επικρατήσαντος συνδυασμού, θα αναλάβει τις τύχες του Δήμου Λίμνης και θα διεκπεραιώσει με επιτυχία τα δημαρχιακά του καθήκοντα.

Σήμερα ο Παρασκευάς Κυπραίος ζει στη Λίμνη, ασχολείται με τη γλυπτική (ξύλο, μάρμαρο), συμμετέχει ενεργά στις πολιτιστικές εκδηλώσεις και απολαμβάνει την εκτίμηση των συμπολιτών του.