logo ΓΑΚ ΤΑΛ Φωτογραφία της Λίμνης Ευβοίας 1907

κεντρική υπηρεσία | αρχική σελίδα | επικαιρότητα | χάρτης πλοήγησης | συχνές ερωτήσεις | χρήσιμες διευθύνσεις | επικοινωνία

Δραστηριότητεςιστορικό Δραστηριότητες Αρχεία συλλογές Εκδόσεις Υπηρεσίες προς το κοινό

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Του Αντώνη Σταυρίδη

Ο Αντώνης Σταυρίδης γεννήθηκε το 1933 στην Κωνσταντινούπολη. Τελείωσε το γυμνάσιο της Μεγάλης του Γένους Σχολής και το λύκειο της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης. Σπούδασε Ιατρική στο Πανεπιστήμιο  Αθηνών, εν συνεχεία του Βερολίνου, και αναγορεύτηκε διδάκτορας από το Πανεπιστήμιο του Μονάχου. Εργάστηκε ως επιμελητής στην Καρδιολογική Κλινική του «Ευαγγελισμού» και ως διευθυντής στην Καρδιολογική Κλινική του Παναρκαδικού Νοσοκομείου Τρίπολης, ενώ παράλληλα ασχολήθηκε με την ιστορία της Ιατρικής. Οι προσπάθειές του να διασωθεί το «Σανατόριο η Μάννα» στην Αρκαδία τον οδήγησαν στα ίχνη της Άννας Μελά-Παπαδοπούλου και στο Αρχείο της που φυλάσσει στις Ροβιές  Ευβοίας η εγγονή της  Άννα Παπαδοπούλου.